Ezek közül a város harmadik bölcsődéjének felépítése már eldöntött tény, míg a többi nagy beruházás felé az első lépéseket tette meg a Képviselő-testület. De menjünk sorjában, hiszen 17 napirendi pontot tárgyaltak ma meg a Városháza Dísztermében.
2021. december 20-án munkaterv szerinti, rendes ülést tartott Dunaharaszti Önkormányzat Képviselő-testülete. A munka megkezdéseként dr. Szalay László polgármester beszámolt az előző ülés óta eltelt időszak legfontosabb eseményeiről, intézkedéseiről:
- A Némedi út fásítása, növénytelepítése a Toldi utca és a Jedlik Ányos utca közötti szakaszon elkészült.
- A Művelődési Ház új szennyvízrákötése a Táncsics Mihály utcai gyűjtővezetékre elkészült.
- A Határ út – Kócsag utca csomópontban a csapadékvíz átemelő rendszer átépítése megtörtént.
- 5 db új gyalogos átkelő kiépítése van folyamatban (A Rákóczi iskola előtt, a Határ út-Knézich utca csomópontban, a Mindszenty-Arany csomópontban, a Deák F. u. – Eötvös u. és a Deák F. – Jókai csomópontban), a kiemelt közvilágítás kiépítésére és a gyalogátkelők forgalomba helyezésére a jövő évben kerülhet csak sor az ELMŰ engedély birtokában.
- A Dózsa György úti ivóvízvezeték cseréje a Földvári és a Klapka utcák között folyamatban van, az új gerincvezeték élőre kötése megtörtént. A házi bekötések cseréje folytatódik. A kivitelező a nyomvonal sávos helyreállítását megkezdte.
- A Református Óvoda szennyvíz rákötése a tervek szerint a Csontváry utcai játszótéren keresztül elkészült.
- 800 karácsonyi csomagot rendelt meg az Önkormányzat az idei év adventi időszakában. Az ajándékokat 670 idős, 81. életévét betöltött személy, valamint 57 gondnokolt részére adták át a Területi Gondozási Központ munkatársai. A fennmaradó csomagokat rászoruló családoknak és segélyezett, egyedülálló személyeknek adták át a Rendészeti Iroda munkatársai.
- A Bezerédi Sportpark építési engedélyét megkaptuk, a közbeszerzési eljárás megkezdődik.
A beszámoló elfogadását követően egy fontos sürgősségi előterjesztést tárgyalt meg a Képviselő-testület. Hosszas előkészítés és egy zártkörű pályázati felhívás közzététele után döntést hoztak arról, hogy értékesítenek egy 47 hektáros területet az eMag Logistic Kft. részére az 51. sz. főútvonal mellett, a szennyvíztisztító telep szomszédságában, ahol a cég egy raktárbázist fog felépíteni. Az eladásból származó közvetlen haszon mellett nagyon lényeges a létrejövő 400 munkahely, ugyanakkor Dunaharaszti érdekeit szolgálja majd a rendkívül jelentős helyiadó-bevétel is, ami minden évben jelentős részét képezi majd a város költségvetésének.
Mindez annak fényében is fontos, hogy ezt követően két, a kényszer szülte rendeletmódosítást is el kellett végeznie a testületnek. A Kormány azon rendeletének megfelelően, miszerint az önkormányzatok nem emelhetnek adót és egyéb díjakat 2022-ben sem, a testület ismét elhalasztotta a tervezett adó- és díjemeléseket. Ez jelentősen csökkenti majd az Önkormányzat bevételeit, hiszen ez immár a második év, amikor nem igazíthatja a helyi adók mértékét az inflációhoz, miközben az energia és az építőanyagok árának meredek emelkedése nagymértékben drágítja meg a beruházásokat, felújításokat, vagy az intézmények üzemeltetését.
A fentiek ismeretében fogadta el a Képviselő-testület az Önkormányzat 2022. évi költségvetésének koncepcióját, ez alapozza meg a büdzsé januárban benyújtandó első olvasatát.
A képviselők döntöttek arról, hogy meghosszabbítják az Önkormányzat folyószámlahitel-keretét, majd hozzájárultak ahhoz, hogy egyes civil szervezetek, egyházak, illetve a DMTK sportegyesület a részükre megítélt támogatások felhasználási célján és módján változtassanak. Megkötötték az Ipartestülettel a 2022. évi műsorszolgáltatás-támogatási szerződést (KisDuna TV), és módosították a műsoridő vásárlására aláírt megállapodást, majd új megbízási szerződéseket kötöttek a 100%-os önkormányzati tulajdonban lévő DV Kft.-vel különböző intézmény- és városüzemeltetési feladatokra.
Ezt követően tértek rá a képviselők annak az előterjesztésnek a tárgyalására, amely egy városi uszodakomplexum megvalósulásának első lépése lehet. Az Önkormányzat az elmúlt évek során sokat tett annak érdekében, hogy megteremtse a lehetőségét egy ilyen, rendkívül jelentős beruházás létrejöttének. Eljutottunk oda, hogy rendelkezésre áll a szükséges terület a Városi Sportcsarnok szomszédságában, elkészültek a tervek is, épphogy „csak” a forrás hiányzik. Nyilvánvaló, hogy egy ilyen, milliárdos nagyságrendű projekt csak kormányzati finanszírozásban tud megvalósulni. Ilyen mértékű támogatásban csak sportegyesület részesülhet, az is csak abban az esetben, ha rendelkezik olyan, a vízilabda-, vagy az úszósport fejlesztését szolgáló koncepcióval, amelyet a Kormány támogatásra alkalmasnak ítél.
Mindezek ismeretében Dunaharaszti Önkormányzat Képviselő-testülete pályázatot írt ki a tulajdonában álló, a sportcsarnok mellett található ingatlan hasznosítására azért, hogy ott a nyertes pályázó egy uszoda- és szabadidő komplexumot építsen fel kormányzati támogatásból és/vagy saját forrásából, és azt üzemeltesse. Az építkezés költségei az Önkormányzatot egyáltalán nem terhelhetik. Az ingatlan az Önkormányzat tulajdona marad és a felépítmény is az Önkormányzat tulajdonába kerül. Az Önkormányzat az alap rezsi költségeket (gáz, áram, víz, csatorna) vállalja magára a fenntartás során. Emiatt is a pályázati felhívás fontos előírásokat tartalmaz a megújuló energiaforrások alkalmazása terén. Súlyt helyez a Képviselő-testület a kiírás során arra is, hogy a dunaharaszti lakosok számára kellő mértékű használati lehetőséget és díjkedvezményeket biztosítson a létrejövő új uszodában.
A következő fontos döntés is egy pályázattal kapcsolatos: a képviselők döntöttek arról, hogy az Önkormányzat központi forrásra pályázik a Dunaharasztit Taksonnyal összekötő kerékpárút megvalósítása céljából, amely igazából kétoldali kerékpársáv lenne az 510. sz. út mentén, az út kiszélesítésével, mivel a Magyar Közút csak ezt a változatot engedélyezi. Dunaharaszti Város Önkormányzata a terveket elkészíttette, készen áll a pályázat benyújtására, és amennyiben elnyeri a támogatást, a projektet két éven belül megvalósítja.
Uszoda és kerékpárút után egy új bölcsőde, amelynek létrejötte viszont már eldőlt, mert erre a projektre az önkormányzat már elnyert 480 millió forint támogatást 2019-ben. Mostanra jutottunk el abba a szakaszba, hogy ki lehet írni a közbeszerzést, ezt a testület ma megtette, és biztosította a szükséges – időközben jelentősen megnövekedett – saját forrást is a beruházáshoz. Sikeres közbeszerzés esetén már jövőre elkezdődhet az építkezés a Paál László utcában kialakuló intézményi tömbben (új iskola, zeneiskola, református óvoda, és a bölcsőde).
A képviselő-testület több, területrendezést tartalmazó döntést hozott, ezzel elősegítve egy ipari telephely bővítését és az evangélikus egyház templomépítését, valamint a Szivárvány Óvoda (Egry József utca) két csoportszobával történő lehetséges bővítését. Ez utóbbi megvalósulásához szintén pályázatot nyújt majd be az Önkormányzat.
A Képviselő-testület döntött arról is, hogy támogatja a szigetszentmiklósi szakrendelő alapítványát, amely a legkiválóbb dolgozók anyagi megbecsülésére jött létre, elfogadták a Területi Gondozási Központ szabályzatait, majd meghatározták a következő félév munkatervét.
Dunaharaszti Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2021. év utolsó ülésén minden döntését egyhangú igen szavazatokkal hozta meg. Dr. Szalay László polgármester megköszönte a képviselők és a Polgármesteri Hivatal, valamint az intézmények egész éves munkáját, majd berekesztette az ülést.