2004-ben indította el a város vezetése azt a programot, amely igazán a jövőnek szólt, és ma már látjuk eredményeit, élvezzük komoly előnyeit. Megtörtént a város intézményeinek állapotfelmérése, majd a célokat határozták meg. A terv ambiciózus volt: az energiafogyasztást középtávon a felére kell csökkenteni!
Az önkormányzat ezután kijelölte azokat az intézményeket, amelyek – nagyságuk, elavult fűtési rendszereik, különösen magas fogyasztásuk miatt - alkalmasak voltak a fejlesztések megvalósítására. Ezek az alábbiak voltak: a Polgármesteri Hivatal, mindhárom általános iskola, az orvosi rendelő, a gimnázium, a kollégium, a Mese Óvoda.
Ezek épületeiben nagyon komoly munka folyt ezután. Egyrészt teljes nyílászáró-cserére került sor, másrészt egy kedvező konstrukcióval megtörtént a kazánok lecserélése új, korszerű rendszerekre (Remeha atmoszférikus kazánok, Viessmann rendszerek). A konstrukció lényege pedig az, hogy a város a partner cégnek (amely a kazánokat szállította és telepítette) a megtakarított energia egy részével fizet, egyfajta sikerdíjként. Ezzel a módszerrel közel 100 millió forintot takarítottunk meg az elmúlt években.
A diagramon jól látszik a felhasznált energia mennyiségének egyenletes csökkenése, amely 2008-ban azért „akadt meg” rövid időre, mert időközben – fejlesztések, bővítések hatására – néhány intézményünk alapterülete jelentősen megnőtt. A csökkenés viszont azóta is tart, nagyobb alapterületen!
Nem mellékes az a tény sem, hogy a megspórolt kb. 1 millió köbméter gáz el nem égetésével 2000 tonna káros szén-dioxidtól kíméltük meg környezetünket.
Újonnan emelt épületeinkben – Hétszínvirág Óvoda, Városi Okmányiroda, a felújított Laffert-kúria – természetesen a kezdetektől alkalmazzuk a modern technológiákat.
Szintén nagy jelentőségű volt a „Szemünk fénye” program, amelynek segítségével energiatakarékos izzókra cseréltük a régi fényforrásokat intézményeinkben. Ezzel 28% megtakarítást értünk el, és sokat tettünk gyermekeink és az ott dolgozók egészséges szeme világáért.
És a folyamat nem áll meg. A Dózsa György úton található Napsugár Óvoda megújuló energiaforrásokkal való ellátására európai uniós pályázatot nyújtunk be, és ha nyerünk, felkerülnek a tetőre a napelemek, mutatván a jövő útját, melyen már elindult a város önkormányzata.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítségért köszönetet mondunk Smidt Tamásnak, aki a polgármesteri hivatal vagyongazdálkodási csoportjának munkatársaként szervezte és felügyelte az energia-racionalizálási programot.